Aktualności

Gmina Wolsztyn - Policjanci i inspektor PIP podczas wspólnych działań prewencyjnych wśród rolników

Data publikacji 22.08.2023

Sierpień to nie tylko okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach czy nad wodą, ale również czas intensywnych rolniczych prac polowych. Każdego roku w czasie wakacji odnotowywany jest wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych, których ofiarami stają się także dzieci. Działanie z wyobraźnią i świadomością zagrożeń, jest najlepszym sposobem na uniknięcie ludzkich tragedii. Niech kręci nas bezpieczeństwo podczas wykonywania prac w ogrodach, sadach i na polach!

Co roku podczas prac polowych dochodzi do wypadków, a niektóre z nich kończą się tragicznie. Niestety, wypadki te dotyczą także dzieci. Bezpieczne żniwa zależą przede wszystkim od gospodarzy. To oni przygotowują swój sprzęt do prac polowych i przemieszczają się nim po drogach publicznych na pola. Niestety zdarzają się przypadki użytkowania sprzętu rolniczego niezgodnie z jego przeznaczeniem. Przykładem może być przewożenie ponadnormatywnej liczby osób w kabinach pojazdów rolniczych, czy udostepnianie maszyn, pojazdów lub urządzeń osobom nieletnim.

Powyższa tematyka poruszana była wczoraj (21 sierpnia) w kilku miejscowościach na terenie gminy Wolsztyn. Policjanci  oraz przedstawicielka Państwowej Inspekcji Pracy z Leszna rozmawiali z rolnikami na tematy związane z bezpieczeństwem podczas prac polowych. Mundurowi zwracali też uwagę na stan techniczny i wyposażenie ciągników rolniczych. Każdy z rozmówców otrzymał specjalną ulotkę przygotowaną przez PIP w Lesznie, w której zamieszczone zostały porady prewencyjne.

Jak uniknąć zagrożeń?

Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. 

Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych. 

Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. 

W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze. 

Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 metrów od pracującej maszyny rolniczej.

Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi, jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary i smoły.

Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci.

Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach.

Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach.

W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by robili to inni.

Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych.

Opr. na podst. www.slaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony