Gmina Siedlec - Ku przestrodze! Oszukana podczas internetowej transakcji - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Gmina Siedlec - Ku przestrodze! Oszukana podczas internetowej transakcji

Data publikacji 19.03.2021

Stratami finansowymi na poziomie niemal tysiąca złotych zaowocowało zaufanie, jakim mieszkanka gminy Siedlec obdarzyła nieznaną jej osobę, która za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego, odpowiedziała na ogłoszenie dotyczące sprzedaży fotelika samochodowego. Kobieta po kliknięciu w przesłany do niej link zezwoliła na wykonanie przelewu pieniędzy z jej konta. Gdy z konta zniknęły znajdujące się na nim środki kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszusta.

18.03.2021 r. policjanci Wydziału Kryminalnego wolsztyńskiej jednostki przyjęli zawiadomienie dotyczące oszustwa, którego ofiarą padła 34-letnia mieszkanka gminy Siedlec. W wyniku działania przestępcy kobieta straciła niemal tysiąc złotych.

Wszystko zaczęło się kilka dni wcześniej, kiedy kobieta zamieściła na serwisie ogłoszeniowym ofertę sprzedaży fotelika samochodowego. Po dwóch dniach, za pośrednictwem komunikatora internetowego skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem. Podczas wymiany kolejnych wiadomości potencjalny nabywca przekonał sprzedającą do skorzystania z transakcji z opcją przesyłki. Gdy sprzedająca zgodziła się na propozycję, a następnie skorzystała z niej, otrzymała informację, że fotelik został zakupiony. Warunkiem otrzymania należności za sprzedany towar było skorzystanie z przesłanego do kobiety linku, który po kliknięciu miał rozpocząć procedurę autoryzacji przez bank. W rzeczywistości kobieta udostępniła swoje dane oszustowi, który podjął pieniądze z jej konta.

Po chwili kobieta otrzymała wiadomość sms ze swojego banku o operacji na jej koncie. Ponieważ informacja nie dotyczyła spodziewanego wpływu środków, a autoryzowanej płatności kartą skontaktowała się z bankiem prosząc o wyjaśnienie. Niestety okazało się, że za sprawą oszusta z jej konta zniknęło niemal tysiąc złotych.

W sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze. W przypadku ustalenia sprawcy może on trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Policjanci kolejny raz (PRZECZYTAJ) apelują o daleko idącą ostrożność w podobnych przypadkach. Powstrzymajmy się od klikania w nieznane linki, nigdy też nie udostępniajmy nikomu danych umożliwiających osobom niepowołanym wgląd w konta bankowe. W takich przypadkach ostrożność, nawet, jeśli okaże się przesadna może być zachowaniem, które uchroni nas przed staniem się ofiarą oszusta.