Nowa Dąbrowa/Obra - Oszustwa internetowe - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Nowa Dąbrowa/Obra - Oszustwa internetowe

Data publikacji 25.01.2021

Dwaj mieszkańcy Nowej Dąbrowy i Obry padli ofiarami internetowych oszustów. Wpłacając pieniądze za kosiarkę i konsolę do gier, której oferty sprzedaży wyszukali w Internecie stracili około 2000 złotych. Oszuści, których szuka policja, za popełnione przestępstwa mogą zostać ukarani nawet pozbawieniem wolności

22.01.2021 r. policjanci KPP Wolsztynie otrzymali dwa  zawiadomienia dotyczące oszustw internetowych. Pokrzywdzonymi okazali się mieszkańcy Nowej Dąbrowy i Obry. W pierwszym przypadku działaniem oszusta dotknięty został mieszkanec Nowej Dąbrowy. Mężczyzna znalazł na stronach serwisu ogłoszeniowego ofertę sprzedaży ciągnika-kosiarki do trawy. Po skontaktowaniu się ze sprzedającym uzgodnił wpłatę 1000 złotych tytułem zaliczki. Pozostała kwota miała zostać wpłacona podczas zakupu wartego kilkanaście tysięcy urządzenia. Niestety, po przelaniu pieniędzy kontakt między mężczyznami się urwał, a sprzedawca pozostawał niedostępny. 

Kolejny oszukany - mieszkaniec Obry - zawiadomił o oszustwie podczas zakupu konsoli do gier. Mężczyzna skontaktował się ze sprzedającym i ustalił formę sfinalizowania transakcji. Zgodnie z poczynionymi ustaleniami mężczyzna miał zapłacić 1000 złotych za konsolę i 20 złotych tytułem kosztów przesyłki. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku kontakt pomiędzy kontrahentami utrzymywał się do momentu przelania pieniędzy. Gdy tylko trafiły one na konto oszusta, ten stał się nieosiągalny.

W obu sprawach wszczęte zostały postępowanie przygotowawcze, a kara, z jaką musi liczyć się sprawcy oszustwa to nawet 8 lat więzienia.  

Policjanci apelują o zachowanie daleko idącej ostrożności do osób, które nabywają za pośrednictwem Internetu różnego rodzaju dobra. Szczególnie uważać należy, gdy sprzedający posługuje się kontem innej osoby (członka rodziny lub znajomego) tłumacząc to różnego rodzaju problemami albo, gdy nalega, by przelać pieniądze przelewem natychmiastowym, przed wysłaniem zamówionego towaru. W takich sytuacjach ostrożność - nawet, gdy wydaje się przesadna - może uchronić nas przed mniejszymi i większymi stratami.