Bezdomni - Nie przechodź obojętnie! - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Bezdomni - Nie przechodź obojętnie!

Data publikacji 18.01.2021

Zimowa aura i najniższe od lat temperatury, odnotowywane szczególnie nocą stanowią śmiertelne zagrożenie dla osób przebywających na zewnatrz. Wiele z osób dotkniętych bezdomnością, pomimo świadomości zagrożenia wychłodzeniem, nie zmienia trybu życia, nie chce lub nie jest w stanie zapewnić sobie właściwej opieki i nie szuka właściwej ochrony przed chłodem. Nie przechodźmy obojętnie obok takich osób, gdy potrzebują pomocy - apelują wolsztyńscy policjanci. Informacja przekazana służbom ratowniczym może w konkretnych okolicznościach nawet ocalić ludzkie życie.

Bezdomność to poważny problem społeczny, który budzi u policjantów największe wątpliwości prawne, a niekiedy dylematy moralne. Należy pamiętać, że osoby bezdomne to w większości ludzie niezaradni, bez ciepłej odzieży, głodni i zmarznięci.

Żyjąc w niedostatku są bardziej niż inni narażeni na utratę zdrowia lub życia i potrzebują pomocy. Niechlujny, niekiedy odradzający wygląd osób bezdomnych, podejrzenia o choroby, skłonności do alkoholu, praktyki nachalnego żebractwa, w odbiorze społecznym stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Przeciętnego Polaka posiadającego tak utrwalony obraz bezdomnego nie interesuje już istota problemu. Dlaczego te osoby stały się bezdomnymi? Czy są głodni? Gdzie ich umieścić?

Brak pomocy najbliższych, ograniczenia ruchowe, wędrowny tryb życia oraz uzależnienia mogą stanowić przyczynę utraty życia z powodu wychłodzenia organizmu. Nadużywany w tych warunkach alkohol w znacznym stopniu zwiększa zagrożenie. Niebezpieczeństwo to dotyczy głównie osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku, samotnych. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji,w tym także przez Policję, działań ochronnych w tym zakresie, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu.

Adresy placówek działających na rzecz bezdomnych:

 

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wolsztynie ul. Marcinkowskiego 6, tel. 68 384 35 02

 

  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolsztynie ul. 5 Stycznia 47, tel. 68 384 33 76

 

  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Siedlcu ul. Zbąszyńska 17, tel. 68 384 85 21,

 

  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemęcie ul. Jagiellońska 8, tel. 65 615 69 82,

 

  • Dom Charytatywny „Pomocna Dłoń", Błońsko 37a, tel. 61 444 30 01, tel.kom. 781 053 001

 

  • Stowarzyszenie „Ruch Obrony Bezrobotnych i Biednych" w Gostyniu ul. Jana Pawła II 52/2, tel. 692 912 008,

 

  • Chrześcijański Ośrodek dla Osób Uzależnionych „Nowa Nadzieja", Janowice Wielkie ul. Sportowa 5, tel. 75 75 15 166