Powiat - Uwaga na oszustów! Pomyśl zanim klikniesz - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Powiat - Uwaga na oszustów! Pomyśl zanim klikniesz

Data publikacji 25.09.2020

Rozwój technologii cyfrowych i wiążące się z nim ułatwienia sprawiają, że coraz częściej korzystamy z możliwości robienia zakupów on-line. To wygodna, a w czasie pandemii koronawirusa również potencjalnie bezpieczna forma nabywania różnego rodzaju dóbr. Powszechność zakupów internetowych niestety wykorzystują też przestępcy. Najczęściej popełniane oszustwa polegające na niewysłaniu zamówionego towaru, bądź wysłaniu przedmiotu nieodpowiadającego opisowi stają się jednak małoistotne w obliczu niebezpieczeństwa włamania się na konta bankowe osób, które tracąc czujność korzystają z linków przesyłanych przez przestępców.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej na przestrzeni bieżącego roku przeprowadzili kilkadziesiąt postępowań dotyczących przestępstw popełnionych za pośrednictwem sieci teleinformatycznych.

Cyberprzestępcy najczęściej dopuszczali się oszustw polegających na niewywiązaniu się z umowy sprzedaży zamówionego i opłaconego towaru, wynajmie nieistniejących w rzeczywistości wakacyjnych apartamentów lub rzekomych niedopłatach za wysyłane przez nadawców przesyłki. Co istotne w ostatnim z przykładów, drobne kwoty będące wyrównaniem niedopłaty za pośrednictwem linków dostarczanych przez przestępców wysyłały też osoby, które były świadome, że nie zamawiały żadnej przesyłki!

W ostatnich dniach do policjantów Wydziału Kryminalnego zgłosił się mieszkaniec Wolsztyna informując, że padł ofiarą oszusta, który włamał się na jego konto bankowe.

Z relacji wolsztynianina wynikało, że przeglądając posty na portalu społecznościowym zwrócił uwagę na zamieszczoną tam ofertę sprzedaży telefonu komórkowego. Ponieważ cena urządzenia była bardzo atrakcyjna skontaktował się ze sprzedającym i potwierdził aktualność oferty. Mężczyźni umówili się, że nabywca uiści należność za telefon przy odbiorze, natomiast kwota pokrywająca koszt przesyłki zostanie wpłacona bezpośrednio ze strony aukcji. Był to kluczowy dla późniejszego przestępstwa moment.

Wolsztynianin, który bezskutecznie próbował odnaleźć interesującą go ofertę sprzedaży w Internecie ponownie skontaktował się ze sprzedającym i otrzymał od niego bezpośredni link do ogłoszenia. Po kliknięciu w niego i zaznaczeniu opcji „kup teraz” nastąpiło przekierowanie na stronę banku autoryzowane przez wolsztynianina loginem i hasłem. Po chwili mężczyzna otrzymał sms z kodem do transakcji. Wykorzystanie go okazało się jednak nieskuteczne, a mężczyzna otrzymał komunikat o błędnym kodzie i konieczności przeprowadzenia ponownej próby. Sytuacja ta powtórzyła się czterokrotnie z takim samym efektem.

Ostatecznie mężczyzna otrzymał wiadomość o zaciągniętym właśnie kredycie. Chcąc wyjaśnić sytuację wolsztynianin natychmiast udał się do siedziby swojego banku. Niestety czekała go tu przykra niespodzianka. Jak się okazało logując się na stronie fałszywej aukcji podał przestępcom login i hasło do swego konta, a wysyłając otrzymywane sms-em kody umożliwił oszustom przelanie na swoje konta niemal 10.000 złotych. Poza pieniędzmi skradzionymi z konta przestępcy zaciągnęli w imieniu mężczyzny kredyt w wysokości 10.800 złotych. Łącznie straty sięgnęły więc około 20.000 złotych.

Niebudząca podejrzeń oferta sprzedaży telefonu stała się zaczątkiem następujących po sobie wydarzeń, których finałem była kradzież zgromadzonych na koncie środków i zaciągnięcie kredytu. Przestępcy wykorzystali brak czujności wolsztynianina, a brzemiennym w skutki był moment kliknięcia w przesłany przez nich link.

Policjanci apelują o szczególną ostrożność w takich sytuacjach oraz o bezwzględne powstrzymywanie się od korzystania przesyłanych przez nieznane nam osoby linków. Szczególną czujność muszą w takich sytuacjach wzbudzać linki przekierowujące na strony bankowe, gdzie następnie realizowane mają być płatności.