ASF - Przypominamy. Zakaz wstępu do lasu! - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

ASF - Przypominamy. Zakaz wstępu do lasu!

Data publikacji 07.01.2020

W związku z panującym wirusem afrykańskiego pomoru świń ASF i wynikającym z tego zakazem wstępu do lasów przedstawiamy informację przekazaną przez Nadleśnictwo Wolsztyn. Informujemy jednocześnie, że policjanci KPP w Wolsztynie w ramach codziennych służb kontrolują ogrodzenia ograniczające migrację zwierząt pod kątem ujawniania ich ewentualnych uszkodzeń, jak również stopień respektowania zakazu wstępu do lasów.

Zakaz wstępu do lasu w związku z pojawieniem się na naszym terenie przypadków zarażenia dzików wirusem ASF!

Wirus ASF - zakaz wstępu do lasu!

Nadleśnictwo Wolsztyn informuje, że w związku z prowadzeniem działań zwalczających afrykański pomór świń (ASF), został wprowadzony przez Wojewodę Lubuskiego oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wolsztynie zakaz wstępu do lasu, w określonych obszarachNa naszym terenie obejmuje on prawie cały teren Leśnictw Jaromierz, Zacisze i Kębłowo. Poglądową mapę przedstawiającą ten obszar można zobaczyć w galerii. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Z kim się kontaktować?

W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwymi miejscowo lekarzem weterynarii.

Nie obawiaj się ASF!

Przypomnijmy, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt.

Gdzie obowiązuje zakaz wstępu do lasu?

Aby dowiedzieć się gdzie aktualnie obowiązuje zakaz wstępu do lasu zachęcamy do przeglądu map, dostępnych na stronie Banku Danych o Lasach (BDL - link).

Więcej aktualności?

Bieżące informacje, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików, na określonym przez Wojewodę Lubuskiego oraz Wojewodę Wielkopolskiego terenie, mozna uzyskać w Głównym Inspekttoracie Weterynarii pod nr tel. +48 22 623 20 89 i +48 22 623 17 17 lub wysyłając elektronicznie pytania na adres: asfpytania@wetgiw.gov.pl.

Aktualna mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce, a także aktualny zasięg obszarów objetych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Uni Europejskiej 2019/195) znajduje się na stronie GIW (link).

Co robią leśnicy?

W obszarze, określonym przez Wojewodę Lubuskiego oraz Wojewodę Wielkopolskiego, prowadzone są stałe przeszukiwania padłych dzików i ich części. W ramach współpracy z właściwym miejscowo powiatowym lekarzem weterynarii i zaangażowanymi pracownikami Zakładów Usług Leśnych oraz myśliwymi z miejscowych kół łowieckich, leśnicy wspierają stałe poszukiwania oraz czynności częściowo ograniczające migrację zwierzyny. Do akcji włączyły się także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i wojska. Działania profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF w województwie lubuskim i wielkopolskim będą trwały do odwołania.

Stosowne Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego w niniejszej sprawie znajdują się na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Lubuskiego (link) a Rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Wielkopolskiego (link). 

Źródło: http://www.wolsztyn.zielonagora.lasy.gov.pl