Powiat - Podsumowanie wakacji na drogach - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Powiat - Podsumowanie wakacji na drogach

Data publikacji 06.09.2019

Funkcjonująca od oczątku wakacji „Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 2019” każdego dnia zapełniała się punktami wskazującymi miejsca, w których doszło do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Wakacje, które już za nami zamknęły się liczbą 582 ofiar śmiertelnych. Z tej liczby 51 osób straciło życie na wielkopolskich drogach, w tym jedna na terenie powiatu wolsztyńskiego. Nadal główną przyczyną tragedii jest nadmierna prędkość.

Zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego jest priorytetowym zadaniem policjantów Wydziału Ruchu Drogowego. Policjanci wspierani przez kolegów z pozostałych komórek, w skali całego roku prowadzą wiele działań, by ruch na naszych drogach odbywał się możliwie płynnie i bezkolizyjnie. Nie inaczej jest w okresie letnim, gdy z uwagi na wakacyjne wyjazdy wzrasta natężenie ruchu pojazdów, a na chodnikach i ścieżkach rowerowych pojawiają się tłumy pieszych i rowerzystów. Prowadzone w tym czasie działania prewencyjne i kontrolne cechują się większym niż zwykle natężeniem. Policjanci sprawdzają nie tylko stan trzeźwości kierowców, ale także sposób przewożenia dzieci, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, stopień respektowania przepisów drogowych, w tym szczególnie prędkość jazdy. Uwaga mundurowych skupiona jest także na niechronionych uczestnikach ruchu drogowego – pieszych, rowerzystach, motorowerzystach, motocyklistach oraz osobach korzystających z hulajnóg.

W okresie wakacji od 20 czerwca do 1 września funkcjonariusze „drogówki” przeprowadzili 2.289 kontroli drogowych oraz sprawdzili stan trzeźwości 5.272 kierujących różnego rodzaju pojazdami. Dzięki podjętym działaniom ujawnili 1.578 wykroczeń drogowych oraz zatrzymali, eliminując z ruchu, 12 kierowców, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Zatrzymali też 18 praw jazdy, z których 4 za przekroczenie o 50 km/h dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym.

Kierowcy poruszający się podczas wakacji drogami powiatu wolsztyńskiego niestety nie uniknęli zdarzeń drogowych, w tym również wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Łącznie doszło do 8 wypadków i 79 kolizji, w których jedna osoba poniosła śmierć, a 13 zostało rannych.

Wakacje już za nami, jednak policjanci starając się mieć jak największy wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach będą kontynuować swoje działania. Jednocześnie apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność i rozwagę oraz czujność za kierownicą. Jest to bardzo ważne, ponieważ nadal głównymi przyczynami większości zdarzeń drogowych są nadmierna prędkość i wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, na co wpływ ma każdy z kierujących.