Powiat - Szyby zbyt mało przejrzyste - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Powiat - Szyby zbyt mało przejrzyste

Data publikacji 14.09.2017

Jednym z istotniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego jest zapewnienie kierującemu pojazdem optymalnych warunków obserwacji przedpola jazdy. Niezbędne w tym kontekście są szyby o prawidłowych parametrach przepuszczalności światła. Przeprowadzone podczas minionego weekendu kontrole wykazały, że część kierowców jeździ autami, które nie spełniają wymogów w tym zakresie.

Kontrole przeprowadzone w miniony weekend przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego wykazały, że część pojazdów poruszających się po drogach powiatu wolsztyńskiego nie spełnia określonych przepisami norm. W trakcie kilkugodzinnej akcji policjanci zatrzymali aż 7 dowodów rejestracyjnych takich pojazdów i ukarali mandatami 7 kierowców.

Przepisem, który reguluje kwestię widoczności jest art. 66 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, według którego „pojazd powinien być tak skonstruowany, aby zostało zapewnione dostateczne pole widzenia kierowcy”.

Zgodnie z obowiązującymi normami współczynnik przepuszczania światła powinien wynosić: dla szyby przedniej minimum 75 %, dla szyb przednich-bocznych nie mniejszy niż 70 %, zapewniając właściwą widoczność w kącie 180 stopni.  Przepis nie reguluje współczynnika przepuszczalności dla szyb tylnych-bocznych  i szyby tylnej.

Policjanci apelują do kierowców samodzielnie przyciemniających szyby lub zlecających to wyspecjalizowanym warsztatom o korzystanie wyłącznie z folii posiadających atest wydawany przez Instytut Szkła i Ceramiki (ISiC). Spowoduje to z pewnością bezpieczniejszą jazdę, a jednocześnie uchroni przed konsekwencjami podczas kontroli drogowych.