Akcje "Nielat" i "Bezpieczne rozpoczęcie roku szkolnego" - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Akcje "Nielat" i "Bezpieczne rozpoczęcie roku szkolnego"

Data publikacji 01.09.2017

Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego przypada na dzień 4 września. Kilka tysięcy uczniów mieszkających na terenie powiatu wolsztyńskiego wyruszy pieszo, rowerem lub komunikacją publiczną w drogę do szkoły. Przyszkolne boiska i korytarze zapełnią się gwarem uczniów, którzy wchodząc z wolna w rytm szkolnego życia, myślami pozostają nadal na wakacjach. W tym właśnie czasie najczęściej dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń drogowych z udziałem najmłodszych a najbardziej newralgicznymi miejscami są właśnie okolice szkół ...

Zapewnienie bezpieczeństwa w tym szczególnym okresie jest jednym z priorytetowych zadań przed którym stają nie tylko rodzice, kadra pedagogiczna, ale także Policja. Jak co roku policjanci wolsztyńskiej jednostki podejmą działania związane z bezpieczeństwem najmłodszych w drodze do i ze szkoły.
 
W dniach od 1 do 4 września realizowane będą działania "NIELAT", po których do 8 września policjanci przeprowadza kolejne, pod kryptonimem "Bezpieczne rozpoczęcie roku szkolnego" . W ramach obu akcji policjanci będą kontrolować stan trzeźwości kierowców przewożących dzieci do szkół. Policyjne patrole, monitorować będą także tereny przyszkolne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowe ustawienie znaków drogowych oraz sygnalizatory świetlne.

Pragniemy zwrócić się ze szczególną prośbą do rodziców: Przejdźcie razem z dzieckiem drogę do jego szkoły. Wybierzcie najbezpieczniejszą trasę, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia dla pieszych, tory kolejowe, kładki, wykopy, oświetlenie ulic. Pamiętajmy, aby uwrażliwić dziecko, że nie można zbaczać ze wspólnie ustalonej trasy. Poinformujcie swoje pociechy, że w razie niebezpieczeństwa mogą zwrócić się z prośbą o pomoc do policjantów.


Aby zapobiec niebezpieczeństwom na które narażeni mogą być najmłodsi w drodze do szkoły oraz w trakcie zabawy pamiętajmy:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź " na skróty” przez miejsca ustronne.

2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.

3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych. Jeśli znajduje się tam sygnalizator, pamiętaj, że tylko zielone światło pozwala na przejście na drugą stronę ulicy.

4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

5. Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.

6. Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.

7. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.

8. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.

9. Gdy obcy zapuka do twych drzwi nie otwieraj ich. Nie wiesz kim jest nieznana osoba.

10. Nie opowiadaj nieznajomym jaki jest stan majątkowy twoich rodziców, co posiadają w domu i gdzie przechowują przedmioty wartościowe.

11. Jeśli rodzice zostawią tobie klucze od mieszkania noś je w miejscu niewidocznym dla obcego. Nie mów, że jesteś sam w domu.

12. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

Pamiętajmy, że uwrażliwienie dziecka na czyhające niebezpieczeństwa powoduje wzrost jego świadomości, a tym samym pozwoli uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.