Aktualności

Sezon rowerowy tuż,tuż. Ważne - przeczytaj!

imgp2900
Wiosenna aura sprawia, że na drogach i ścieżkach rowerowych z dnia na dzień pojawia się coraz więcej rowerzystów. Przy tej okazji warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dotyczących tej grupy użytkowników ruchu oraz co równie ważne o ich właściwym zabezpieczeniu - na przykład w czasie robienia zakupów - tak by udaremnić jego ewentualną kradzież …
imgp2900

Kalendarzowa wiosna nastanie za kilka dni, ale słoneczna pogoda już od pewnego czasu powoduje, że na naszych drogach pojawili się cykliści. Wolsztyńscy policjanci dbając o bezpieczeństwo tej grupy uczestników ruchu kołowego zwracają baczną uwagę na ich zachowanie na drodze. Jak się okazuje najczęściej obserwowanymi wykroczeniami, jakie popełniają rowerzyści są jazda po chodniku oraz przejeżdżanie po przejściu dla pieszych.

Policjanci przypominają, że korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy  opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a także gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). W takich jednak przypadkach kierujący rowerem jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Jazda po przejściu dla pieszych w każdych okolicznościach jest zabroniona i jako wykroczenie sankcjonowana jest mandatem karnym w wysokości 100 złotych.

Zwiększająca się liczba rowerów na ulicach, to także potencjalnie większa możliwość ich kradzieży. Każdorazowo, gdy pozostawiamy swój jednoślad bez nadzoru (na przykład przed sklepem idąc na zakupy) bezwzględnie powinniśmy zabezpieczyć go przed kradzieżą. Najbardziej popularnym zabezpieczeniem jest stalowa linka z zamkiem na klucz lub szyfr. Kupując konkretny model takiej linki powinniśmy zwrócić uwagę, czy posiada ona certyfikat lub atest producenta gwarantujący jego jakość. Dostępne na rynku zabezpieczenia, których cena jest zastanawiająco niska nie dają praktycznie żadnej gwarancji ochrony przed kradzieżą.

Ważne również, by wybierając miejsce pozostawienia swego roweru w miarę możliwości wybierać te, w których możliwe będzie przymocowanie roweru za jego ramę nie zaś za koło. Taki sposób zabezpieczenia powoduje, że potencjalny złodziej rezygnuje z kradzieży, szukając gorzej zabezpieczonego roweru.

Elementem prewencyjnym jest również prowadzone corocznie znakowanie rowerów, które organizowane jest w czerwcu w Komendzie Powiatowej Policji przy ul. Dworcowej 1. Komendę warto też odwiedzić ze względu na opracowaną z myślą o cyklistach broszurę z wybranymi przepisami dla tej grupy użytkowników dróg, która dostępna jest w recepcji.

 

/dokumenty/zalaczniki/337/337-8023_g.jpg

 

Powrót na górę strony