Aktualności

Wolsztyn - Seminarium dotyczące przemocy w rodzinie

image001Dziś w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wolsztynie z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie odbyło się seminarium poświęcone ograniczeniu zjawiska przemocy domowej i związanych z nią innych niepożądanych zachowań. Podczas spotkania omówiono zakres podejmowanych przez poszczególne instytucje przedsięwzięć, których celem jest przeciwdziałanie temu zjawisku oraz wymieniono związane z tym doświadczenia.  

 

10.10.2013r. w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wolsztynie odbyło się seminarium poświęcone tematyce ograniczenia zjawiska przemocy domowej i związanych z nią innych niepożądanych zachowań. Spotkanie prowadzili I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wolsztynie kom. Jarosław Frąckowiak oraz  Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie podinsp.  Dariusz Kędziora. W spotkaniu udział wzięli wicestarosta wolsztyński Jacek Skrobisz, Prokurator Prokuratury Rejonowej w Wolsztynie Magdalena Kasprzak, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Adam Rogalewski, Dyrektor Poradni Pedagogiczno Psychologicznej Magda Molicka, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie Barbara Szramka, Kierownik OPS w Przemęcie Barbara Ścigała, Kierownik OPS w Siedlcu Anna Pawlik, przewodniczący Zespołów Interdyscyplinarnych oraz przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, kierownicy Posterunków Policji i dzielnicowi.

 

W trakcie seminarium podinsp. Dariusz Kędziora omówił czynności policjantów prowadzących procedurę Niebieskiej Karty. Zwrócono uwagę na to, w jakich przypadkach wdrożenie takiej procedury jest zasadne. Prokurator Magdalena Kasprzak omówiła problem dotyczący przestępstwa z art. 207 Kodeksu Karnego dotyczący znęcania się nad inną osobą.

 

Przedstawiciele instytucji uczestniczących w seminarium wymienili swoje spostrzeżenia na temat przemocy występującej w rodzinach powiatu wolsztyńskiego. Zauważono wzrost liczby prowadzonych czynności w ramach procedury Niebieskiej Karty, wszczętych przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie. Uczestnicy spotkania podkreślili dobrą współpracę wszystkich instytucji jednak zwrócono uwagę, iż w celu ograniczenia tego zjawiska współpraca ta musi być jeszcze bardziej zacieśniona.

 

Pragniemy przypomnieć, iż w przypadku występowania przemocy w rodzinie każda osoba pokrzywdzona może zwrócić się o pomoc nie tylko do swojego dzielnicowego lub każdego innego policjanta, ale także do nauczyciela, pedagoga, lekarza rodzinnego, bądź bezpośrednio do Prokuratora. Osoba dotknięta przemocą w rodzinie może także zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

fot. CARO

 

{galeria}SEMINARIUM{/galeria}

 

Powrót na górę strony