Aktualności

Bezpieczeństwo w środkach komunikacji publicznej

s12_2Zadanie ustawowe, jakim jest ochrona życia i zdrowia ludzi, a także zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejskiej komunikacji publicznej nakłada na Policję obowiązek podejmowania działań adekwatnych do przewidywanych zagrożeń. Od skuteczności podejmowanych przedsięwzięć prewencyjnych zależy w znacznej mierze społeczna akceptacja działań Policji, w tym indywidualne poczucie bezpieczeństwa obywateli …

 

s12_2
Analiza stanu bezpieczeństwa w środkach komunikacji publicznej na terenie województwa wielkopolskiego pozwoliła na ustalenie, że w 2012 roku w porównaniu do roku poprzedniego nastąpił widoczny spadek liczby przestępstw popełnianych w tych właśnie miejscach. Analizą objęto następujące obiekty: tramwaj/trolejbus, autobus/autokar, przystanek komunikacyjny.

 

Pomimo tego, że na terenie powiatu wolsztyńskiego nie funkcjonuje miejska komunikacja publiczna w tak szerokim rozumieniu warto pamiętać, że ofiarami przestępstw, do których dochodzi w dużych aglomeracjach Wielkopolski są nie tylko mieszkańcy tych miast, ale również mieszkańcy innych powiatów.

Najczęściej popełnianymi przestępstwami w środkach komunikacji publicznej są kradzieże, w tym kradzieże dokumentów oraz kradzieże kieszonkowe, bójki i pobicia oraz przestępstwa rozbójnicze. Utrzymującym się zagrożeniem są także zakłócenia porządku publicznego, w szczególności poprzez akty wandalizmu oraz zachowania chuligańskie.

10 DOBRYCH RAD

  1. Planując podróż tramwajem czy autobusem, najlepiej sprawdź wcześniej rozkład jazdy, by uniknąć długiego stania na przystanku, zwłaszcza o późnej porze i w pustym miejscu.
  2. Stojąc na przystanku, unikaj szperania po kieszeniach czy bagażu i wyjmowania cennych rzeczy, żeby potencjalny złodziej nie podpatrzył, gdzie je trzymasz.
  3. Gdy autobus czy tramwaj podjedzie na przystanek, odsuń się od drzwi, by zrobić miejsce wysiadającym pasażerom. Unikaj tłoku!
  4. Nie staraj się za wszelką cenę wsiadać do pojazdu, jako pierwszy; napierający tłum może być niebezpieczny.
  5. Do tramwaju czy autobusu wsiadaj spokojnie. Spiesząc się, można np. wpaść pod pojazd.
  6. Absolutnie nie wolno wsiadać i wysiadać z pojazdu po sygnale do odjazdu, zwłaszcza, gdy staje on bądź rusza z przystanku z otwartymi drzwiami.
  7. Nie wybiegaj nagle zza tramwaju czy autobusu; dochodzi wtedy do niebezpiecznych sytuacji, które mogą się skończyć wypadkiem.
  8. Nie wbiegaj na torowisko tuż przed nadjeżdżającym tramwajem. 30-tonowy pojazd trudno szybko zatrzymać, poza tym możesz zostać poszkodowany nie tylko ty. Przy gwałtownym hamowaniu urazu mogą doznać także pasażerowie wewnątrz tramwaju.
  9. Nie goń odjeżdżającego tramwaju czy autobusu za wszelką cenę. Może się to skończyć tragicznie, zwłaszcza, gdy przebiegasz na czerwonym świetle.
  10. W miarę możliwości zawsze staraj się patrzeć w kierunku nadjeżdżającego pojazdu; nie wychodź za wcześnie na jezdnię.
Powrót na górę strony