Petardy w rękach dzieci - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Petardy w rękach dzieci

Trzech nieletnich odpalając petardy spowodowało pożar niemal 200 ton słomy oraz częściowe zniszczenie konstrukcji wiaty ... 
 
11.12.2008r.  ok.godz. 11:30 Komenda Powiatowa Policji w Wolsztynie została poinformowana przez wolsztyńską jednostkę Państwowej Straży Pożarnej o pożarze słomy należącej do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Belęcinie. Jak ustalono spaleniu uległo około 200 ton słomy,  pożar częściowo zniszczył również konstrukcję wiaty, pod którą była ona składowana. Policjanci skierowani na miejsce zdarzenia po przeprowadzeniu wstępnych oględzin ustalili, że prawdopodobną przyczyną pożaru mogło być zaprószenie ognia w wyniku odpalenia tzw. petard.  Czynności prowadzone w tym kierunku pozwoliły na potwierdzenie tych przypuszczeń, a następnie do ustalenia sprawców, którymi okazali się trzej nieletni mieszkańcy Belęcina.  Jak się okazało chłopcy  dla zabawy rzucali odpalone  petardy w kierunku stogu, co zapoczątkowało pożar, który błyskawicznie się rozprzestrzenił. Starty powstałe w wyniku pożaru są niebagatelne, bowiem wartość samej słomy to kilkadziesiąt  tysięcy złotych.  Postępowanie w tej sprawie prowadzi KPP w Wolsztynie. W jego trakcie wyjaśnione zostaną okoliczności samego zdarzenia a także sprzedaży materiałów pirotechnicznych nieletnim.
 
stóg 2
Policja przypomina, że obrót tzw. petardami oraz innymi materiałami pirotechnicznymi obwarowany jest  przepisami, które jednoznacznie wskazują, że ich sprzedaż osobom niepełnoletnim jest sprzeczna z prawem i pociąga za sobą odpowiedzialność  karną (za ten czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2). Równie istotnym aspektem jest bezpieczeństwo dzieci posługujących się  tego typu materiałami. Szczególna odpowiedzialność spoczywa w tym wypadku na rodzicach oraz sprzedawcach, bowiem głównie od nich zależy czy najmłodsi będą mieli do nich dostęp.