Powiat - Kolizyjny wtorek. Apelujemy o ostrożność! - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Powiat - Kolizyjny wtorek. Apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 17.01.2018

Trudne warunki drogowe oraz niezachowanie zasad bezpieczeństwa podczas jazdy przełożyły się na zaistnienie kilku zdarzeń drogowych, w których wzięło udział łącznie aż 10 kierujących pojazdami. W jednym przypadku sprawca zdarzenia kierował pod wpływem alkoholu. W zdarzeniach niegroźnych obrażeń doznało kilku ich uczestników.

Miniony wtorek z pewnością zasłużył na miano dnia pod znakiem zdarzeń drogowych. Było ich łącznie aż cztery, a uczestniczyło w nich 10 kierujących pojazdami osobowymi i dostawczymi. Wpływ na taki stan rzeczy miały niewątpliwie trudne warunki atmosferyczne. Nie był to jednak jedyny powód zaistnienia zdarzeń. Policjanci obecni na miejscach kolizji potwierdzili między innymi niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu oraz stan nietrzeźwości jednego z kierujących.

Do pierwszego w tym dniu zdarzenia doszło około godziny 09:30 w Perkowie. Tu kierujący Fordem Mondeo i Renaultem Clio nie dostosowali prędkości jazdy do panujących warunków, wpadli w poślizg i uderzyli w krawężnik uszkadzając swoje pojazdy. Sami nie odnieśli obrażeń.

Poważniejsze w skutkach okazało się kolejne zdarzenie. Miało ono miejsce ok.godz. 14:30 na drodze pomiędzy Wojciechowem, a Chobienicami. Policjanci, którzy podjęli interwencję w związku z tym zdarzeniem ustalili, że kierujący Hondą Civic dziewiętnastolatek najechał na tył poprzedzającego go Fiata Sieny, którym kierował jego rówieśnik. W efekcie tego uderzone auto zjechało do rowu, a Honda zakończyła jazdę na przeciwległym pasie ruchu uderzając wcześniej w drzewo. W tym samym miejscu i czasie znalazła się również kierująca Skodą Fabią mieszkanka Bielska-Białej. Kobieta próbując uniknąć  zderzenia z Hondą i Fiatem  zjechała na pobocze i uderzyła w drzewo. Jak ustalono wszyscy kierujący byli trzeźwi. Kierującym Hondą i Skodą udzielono pomocy medycznej w wolsztyńskim szpitalu, skąd po opatrzeniu zwolnieni zostali do domu. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, przeprowadzili jego oględziny, a także kierowali ruchem w czasie prowadzonych działań. Kierowcy Hondy zatrzymano prawo jazdy, a sprawę skierowano do sądu, który zadecyduje o karze.

Zaledwie godzinę później we Wroniawach odnotowano kolejne zdarzenie z udziałem kierujących trzema pojazdami. W tym przypadku kierowca Fiata Ducato – 43-letni wolsztynianin znajdujący się w stanie nietrzeźwości - 0,59 mg/l ( 1,21 promila) uderzył w jadącego przed nim Renaulta Scenica, a ten następnie w Mercedesa Vito. Tu również policjanci zatrzymali sprawcy prawo jazdy oraz skierowani do sądu wniosek o ukaranie. Z uwagi na stan nietrzeźwości kierowcy dostawczego Fiata sankcją może być nawet dwuletnie pozbawienie wolności.

Czwarte tego dnia zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego i Bohaterów Bielnika w Wolsztynie. Doszło do niego tuz po godzinie siedemnastej. Jego bezpośrednią przyczyną było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu kierującemu Hondą Civic przez kierowcę Opla Merivy. W wyniku tego kierujący Oplem mężczyzna doprowadził do zderzenia pojazdów. Kierującemu Hondą i jego pasażerce udzielono pomocy medycznej w wolsztyńskim szpitalu. Obrażenia, jakie odnieśli szczęśliwie okazały się niegroźne i ie byo potrzeby by zatrzymywać ich na obserwacji. Zarówno sprawca, jak i drugi uczestnik kolizji byli trzexwi. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierujący Oplem ukarany został mandatem w wysokości 300 złotych.

Policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zwiększoną ostrożność i rozwagę, która w trudniejszych niż zwykle warunkach pogodowych może znacząco zminimalizować spowodowanie kolizji lub wypadku. Apel kierowany jest do wszystkich, lecz powinni go wziąć pod uwagę młodzi stażem i wiekiem kierowcy, dla których takie realia drogowe z uwagi na mało doświadczenie za kierownicą moga być szczególnym wyzwaniem.