Barłożnia/Karpicko/Wolsztyn - Pościg za piratem drogowym - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Barłożnia/Karpicko/Wolsztyn - Pościg za piratem drogowym

Data publikacji 24.08.2017

W środowe popołudnie policjanci wolsztyńskiej drogówki kontrolujący ruch kołowy w Barłożni podali sygnał do zatrzymania kierowcy Audi A3, który jechał z nadmierną prędkością. Mężczyzna nie zastosował się do polecenia i odjechał w kierunku Karpicka. W wyniku podjętego pościgu mundurowi zatrzymali – jak się okazało – nietrzeźwego kierowcę, któremu teraz grozi do 5 lat więzienia.

23.08.2017 r. ok.godz. 15:00 w Barłożni policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kontrolując prędkość z jaką poruszają się przejeżdżający tamtędy kierowcy podjęli próbę zatrzymania Audi A3, którego kierowca jechał z prędkością 110 km/h.

Mundurowi podali sygnał nakazując kierowcy zaprzestanie jazdy. Siedzący za kierownicą mężczyzna zwolnił, sugerując zamiar zatrzymania, a następnie gwałtownie przyspieszył uciekając w kierunku Karpicka.

Policjanci używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych ruszyli za nim w pościg. Po kilku kilometrach mężczyzna został zatrzymany na drodze krajowej nr 32. Jak ustalono autorem skrajnie nieodpowiedzialnego i niebezpiecznego  zachowania na drodze okazał się 26-letni mieszkaniec Opalenicy. Mężczyzna tłumaczył, że nie zatrzymał się do kontroli ponieważ jest pod wpływem alkoholu. Potwierdziło to badanie alkotestem, które wykazało stan nietrzeźwości – 0,50 mg/l (1,05 promila). Nie bez znaczenia było też przekonanie kierowcy o mocy ponad 200-konnego silnika Audi.

Kierowcę Audi doprowadzono do KPP w Wolsztynie, natomiast auto trafiło na policyjny parking. Mężczyźnie już na miejscu zatrzymano prawo jazdy, jednak konsekwencje niezgodnego z prawem zachowania mogą być dla niego dużo bardziej dotkliwe. Kierowca podejmując ucieczkę popełnił szereg wykroczeń, w tym również realnie zagroził bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego.

Sprawą niebawem zajmie się sąd, gdzie skierowany zostanie wniosek o ukaranie pitara drogowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samo niezatrzymanie się do kontroli skutkować może pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

KIEROWCO PAMIĘTAJ !!!

Od dnia 1 czerwca 2017 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które zakładają surowe kary dla piratów drogowych. Warto pamiętać, że kary dotyczą nie tylko prowadzenia samochodów, ale wszystkich pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym.

W myśl obowiązujących przepisów, niezatrzymanie się do kontroli drogowej na żądanie policji to przestepstwo z art. 178b kodeksu karnego, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności.