Kolizyjny piątek na drogach powiatu wolsztyńskiego - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Kolizyjny piątek na drogach powiatu wolsztyńskiego

Data publikacji 03.07.2017

Początek minionego weekendu na terenie powiatu wolsztyńskiego obfitował w kolizje drogowe. Najgroźniejszą – w której ucierpiał rowerzysta - odnotowano w piątkowe popołudnie. Pozostałe zdarzenia polegały na najechaniu na tył poprzedzającego pojazdu i nieostrożnym cofaniu.

30.06.2017r. odnotowano dwie kolizje, do których doszło w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Pierwsze zdarzenie miało miejsce kilkanaście minut przed godziną siódmą rano w Obrze, drugie tuż po południu w Karpicku. W zdarzeniach brali udział kierowcy samochodów osobowych. Żaden z nich nie został poważnie ranny, żaden nie znajdował się również pod wpływem alkoholu. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń była zbyt mała odległość pomiędzy pojazdami i brak możliwości skutecznego hamowania w momencie, gdy okazało się to niezbędne dla uniknięcia kolizji. W efekcie spracy obu zdarzeń ukarani zostali mandatami w wysokości odpowiednio 400 i 300 złotych.

Tego samego dnia ok.godz. 16:30 na ul. Żeromskiego w Wolsztynie doszło do zdarzenia, w którym uczestniczyli kierujący samochodem osobowym i rowerzysta. Skierowani na miejsce policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ustalili, że rowerzysta – 53-letni mieszkaniec Wolsztyna wjechał na oznakowane przejście dla pieszych wprost przed nadjeżdżające auto.

W następstwie tego mężczyzna wywrócił się, doznając ogólnych potłuczeń i przetransportowany został do wolsztyńskiego szpitala, gdzie pozostał na obserwacji. Kierowca osobowego Suzuki – mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego nie doznał obrażeń ciała. Jak wykazało badanie obaj mężczyźni byli trzeźwi.

Za spowodowanie kolizji rowerzysta ukarany został mandatem w wysokości 220 złotych.

Do ostatniej tego dnia kolizji doszło w Adamowie. W tym przypadku kierowca Kii nie zachował szczególnej ostrożności podczas cofania i uderzył w prawidłowo jadącego Hyundaia. Nieostrożność kosztowała mężczyznę 220 złotych  i 6 punktów karnych.

Każdego z powyższych zdarzeń, przy zachowaniu większej ostrożności przez kierowców z pewnością można było uniknąć. Szczególnie istotne w tego typu zdarzeniach jest utrzymywanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Potwierdzają to policyjne statystyki, bowiem najechanie na tył pojazdu było w ubiegłym roku trzecią, najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych. Odrębną kwestią jest zachowanie rowerzysty, który wbrew obowiązującym przepisom wjechał jednośladem na oznakowane przejście dla pieszych.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i ostrożność.

fot. Wolsztyn112