Wolsztyn - Ratunek w niebieskim mundurze - Aktualności - KPP Wolsztyn

Aktualności

Wolsztyn - Ratunek w niebieskim mundurze

Data publikacji 29.06.2017

Dzielnicowego określa się jako policjanta „pierwszego kontaktu”, który świetnie zna swój rejon służbowy oraz jego mieszkańców. Zdarzają się też sytuacje, w których kontakt z dzielnicowym może uratować życie. W takich właśnie okolicznościach dzielnicowy Mariusz Klim podjął interwencję wobec 68-letniego mieszkańca Wolsztyna.

27.06.2017r. ok.godz. 14:00 do dyżurnego wolsztyńskiej jednostki policji zadzwoniła mieszkanka Wolsztyna informując, że nie może skontaktować z mieszkającym samotnie 68-letnim ojcem. Z relacji kobiety wynikało, że mieszkający w bloku przy ul. Żeromskiego w Wolsztynie mężczyzna jest zamknięty od wewnątrz i od godzin porannych nie reaguje na dzwonek do drzwi, nie można się z nim również skontaktować telefonicznie.

Kobieta była bardzo zdenerwowana. Niepokojąc się o zdrowie ojca poprosiła o natychmiastową pomoc. Czas był w tym przypadku szczególnie istotny, gdyż jak ustalono mężczyzna leczył się między innymi kardiologiczne.

Na miejsce skierowano znajdującego się w tym rejonie dzielnicowego. Policjant szybko dotarł na czwarte piętro bloku, jednak pokonanie zamkniętych od wewnątrz drzwi okazało się niemożliwe. Ponieważ mężczyzna w dalszym ciągu nie odpowiadał na wołanie, dzielnicowy podjął decyzję o wejściu do jego mieszkania przez balkon mieszkania sąsiadów.

Pomimo niebezpieczeństwa wynikającego z wysokości, policjantowi udało się przejść z balkonu na balkon. Następnie wykorzystał uchylone drzwi i używając pałki służbowej podważył wewnętrzną klamkę, dostając się w ten sposób do pokoju.

Tu zauważył leżącego na podłodze, nieprzytomnego mężczyznę. Natychmiast wezwał na miejsce Zespół Pomocy Doraźnej oraz sam przystąpił do ratowania poszkodowanego. Umożliwił też wejście czekającym na klatce schodowej osobom. Mężczyzna z trudem oddychał i był wyraźnie wyziębiony, co sugerowało, że musiał leżeć na podłodze od kilku godzin. Przybyli na miejsce ratownicy zdiagnozowali u niego stan po udarze mózgu i zadecydowali o przetransportowaniu go do wolsztyńskiego szpitala.

Dzięki natychmiastowej reakcji dzielnicowego mężczyzna mógł trafić pod opiekę ratowników i uzyskać fachową pomoc. Determinacja policjanta spowodowała, że wolsztynianin może zawdzięczać mu zdrowie, a być może także życie.